Pizza jest jak religia. Coraz więcej jeździmy po świecie, czytamy, jemy i oglądamy. Rzadziej więc dajemy się nabrać na wyroby tylko do pizzy podobne lub miejsca, gdzie sprzedaje się tylko coś na kształt tego genialnego w swej prostocie przysmaku. Chcę się z Wami podzielić prostym przepisem na pizzę – w sam raz do wykonania w domu.
Trochę historii na początek – wczujmy się w klimat
Pizza, czyli właściwie w przeszłości zwykły placek chlebowy z dodatkami, jest z założenia bardzo prostym daniem. Wywodzi się z naprawdę bardzo odległych czasów, w których biedni Włosi robili sobie posiłki z najbardziej powszechnych i najłatwiej dostępnych składników. Wyobrażacie sobie, że pierwsze ślady tego, co teraz tak kochamy jeść sięgają Sardynii sprzed ponad 2 tys. lat? Jej dalsza historia bardzo mocno związała się z Neapolem i to właśnie on jest uważany za kolebkę prawdziwej pizzy. O pierwszej na świecie pizzerii, którą otwarto w Neapolu już kiedyś pisaliśmy. Przeczytaj więcej o Antica Pizzeria Port’Alba.
Przygotowanie dobrej pizzy na cienkim, chrupiącym cieście wcale nie jest tak trudne jak się czasami wydaje. Wystarczy zaopatrzyć się w dobre składniki i sprawdzony przepis. Trochę eksperymentów w kuchni i sami będziecie w stanie przygotować doskonałą pizzę!
Przepis na pizzę z Neapolu
Chcę Wam przedstawić przepis na pizzę, który testowałam wiele razy i zawsze się udaje. Jest to oryginalna receptura, której nauczył mnie włoski pizzaiolo z Neapolu, Roberto Scarpino, w tamtym czasie pracujący w krakowskiej trattorii Ti Amo Ti. Roberto poprowadził jedne z naszych warsztatów z wypiekania pizzy. Zobaczcie tutaj jak było. Przepis jest dostosowany do domowych warunków, w których najczęściej dysponujemy zwykłym piekarnikiem i blachą z wyposażenia. Nie potrzeba ani specjalnego kamienia, ani innych specjalnych zabiegów. Pamiętajcie, to nie jest przepis, który jest stosowany w pizzeriach. Dlatego Ci z Was, którzy już mocniej wdrożyli się w temat pizzy, na pewno zauważą różnicę.
Przepis na domową pizzę neapolitańską – ciasto
Składniki na 4 duże pizze
Uwaga: przy dość dużej ilości ciasta, podanej w przepisie, wygodniej będzie użyć robota planetarnego. Oczywiście możecie zrobić np. dwie duże pizze z połowy podanych poniżej składników.
• 600 ml wody (w temperaturze pokojowej, nie może być ani za ciepła, ani za zimna)
• 1 kg mąki typ „00” – najlepiej włoskiej mąki do pizzy, np. tej.
• 25 g soli
• 10 g świeżych drożdży
• 60 g oliwy z oliwek extra vergine, np. tej.
Wykonanie
• Do miski wsyp mąkę.
• Dodaj drożdże i około 100 ml wody w temperaturze pokojowej (ew. lekko ciepłej – jeżeli woda będzie zbyt ciepła, drożdże mogą tego nie przeżyć i zaczyn nie ruszy 😉 ) – powoli wymieszaj palcami.
• Kontynuuj dodawanie wody, po trochu, gdy poprzednia partia zostanie wchłonięta przez mąkę.
• Po dodaniu ¾ wody, dodaj sól i ugniataj ciasto półkolistym ruchem, wtłaczając do ciasta jak najwięcej powietrza.
• Dodaj pozostałą wodę i nadal ugniataj, a do uzyskania jednorodnej, gładkiej masy.
• Stopniowo dodaj oliwę.
• Gdy oliwa zostanie całkowicie wchłonięta, wyjmij ciasto z miski i uformuj z niego kulę.
• Umieść ciasto z powrotem w misce delikatnie oprószonej mąką, przykryj je folią spożywczą lub czystą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w zamkniętym i wyłączonym piekarniku.
• Zaczekaj 2,5 – 3 godziny.
• 1 wersja: Kulę podziel na 4 części i z każdej uformuj prostokątny placek na wielkość blachy z piekarnika. Rozprowadź sos i ulubione dodatki (niezbyt obficie).
2 wersja: Kulę podziel na 8 części i z każdej uformuj okrągły placek na wielkość dużego talerza. Rozprowadź sos i ulubione dodatki (niezbyt obficie).
• Piecz około 18-20 minut (wersja 1) lub ok 7 minut (wersja 2) w piekarniku nagrzanym do 250 st. C.
Wskazówka
Ponieważ każdy domowy piekarnik może mieć nieco inną temperaturę, nawet jeśli wszyscy nastawimy go na te same 250 st. C, dlatego ważne, żeby obserwować pizzę podczas pieczenia 🙂 Pieczemy tak długo, aż ciasto zarumieni się na brzegach. Nie czekajmy zbyt długo, ponieważ łatwo jest przepiec pizzę, która potem staje się twarda i nieprzyjemna w jedzeniu. To może boleć 😉
Wypróbuj przepis na włoską pizzę, wyrastającą 36 godzin.
Witam,
Czy podana ilość dotyczy drożdży świeżych czy 2 proszku?
Chodzi o drożdże świeże. Zaraz dopiszę. Wydaje się, że jest ich b. mało, ale tak właśnie ma być 🙂
Pyszne ciasto ❣️
Bardzo się cieszę 🙂
Świetne ciasto . Wyszło super! Dziękuję za przepis.
Kupiliśmy kamień do wypiekania pizzy i dopiero teraz pizza smakuje jak pizza z prawdziwej włoskiej restauracji.
Ja też mam pozytywne wrażenia z pieczenia z kamieniem! Jednak bardzo pomaga uzyskać wyższą temperaturę. w tym przepisie nie używa się kamienia.
Polecam, bo nie jest to aż tak trudne jak się czasami może wydawać 🙂
Om om om ale pyszne, a zdjęcie jest Twoje? Jest boskie!
Zdjęcie pochodzi od Klientki, która zaopatruje się u nas we włoską mąkę 🙂
Świetnie, dziękuję. Pizzę uwielbiamy, a szcześliwie ten przepis wydaje się łatwy.
Nie ma żadnych trudności. Może za pierwszym razem przygotowanie zajmuje trochę więcej czasu, ponieważ trzeba się nauczyć jak ciasto powinno wyglądać i jaką ma mieć konsystencję 🙂
jasne… 220 stopni… już usmażyłeś…:-) no i jedna kulka z 250g mąki… chyba dla Goliata… krótko: głupoty.
Cześć! To nie jest przepis na pizzę, którą przygotowuje się w pizzerii, tylko w domu, gdzie nie ma pieca chlebowego, który wyciąga 490 st… Podał nam go pizzaiolo, który posiada certyfikat stowarzyszenia Pizzaiolo Napoletani, więc mu ufam. Zresztą wypróbowaliśmy go na warsztatach i pizza wychodzi cieniutka, a ciasto jest odpowiednio wyrośnięte. Kulka 250 gr? Tak – bo to porcja na całą blachę 😉 Tak Włosi przygotowują pizzę w swoich domach. Przepisy są różne! Krótko: wypróbuj! 🙂
Wspaniałe, dzięki za inspirację – na pewno dziś wypróbuję 🙂
Zachęcam do wypróbowania różnych przepisów na pizzę 🙂 Daj znać, jak Ci poszło!
w linku widzę dwie maki typ 00. Która lepsza, wolna czy szybka?
To zależy od tego ile mamy czasu i jaką recepturę. W tym przepisie czas wyrastania jest krótki – 3 h, więc lepsza będzie mąka SPRINT. W przepisach, w których czas wyrastania dochodzi do 36 h – rekomenduję mąkę SLOW (ma najwięcej glutenu).
Narypaliśta składników jak do bigosu. Nie wiele ma to wspólnego z prawdziwą neapolitana
“Prawdziwa” jest pieczona w piecu chlebowym 🙂 To wersja do domu, tak jak jest napisane w tekście. Nie uważam, żeby składników było za dużo.
Dziękuję za przepis. Pizza wyszła mi dzis najlepsza jaką kiedykolwiek udało mi się zrobić w domu. Jedyna uwaga, to jeśli przykrywamy folią lepiej ciasto lekko posmarować oliwą niż oprószać mąką (oprószone przykleiło się do folii)
Dzień dobry, chętnie spróbuję niniejszego przepisu. Proszę tylko o informację, na czym należy piec pizze wdług tego przepisu? Zwykła blacha wystarczy? Jeśli tak, to należy ją wcześniej nasmarować np. oliwą z oliwek? Czy wyłożyć ją na papierze do pieczenia etc? Dziękuje z góry za odpowiedz. Czy warto zainwestować w kamień do pieczenia pizzy?
Panie Andrzeju,
Pizzę pieczemy na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Blacha powinna się nagrzewać wraz z piekarnikiem (papier układamy dopiero razem z pizzą, nie smarujemy oliwą).
Zdecydowanie warto zainwestować w kamień do pizzy, ponieważ pozwala uzyskać wyższą temperaturę i pizza pięknie przypieka się od spodu – podobnie jak w piecu do pizzy.
Witam,
Dziękuje za dobre rady, dzisiaj wypróbowałem przepis i rzeczywiście ciekawy. Mam tylko jedno pytanie, ciasto wyszło lekko twarde. Czy mają Państwo jakąś radę, aby ciasto wyszło bardziej puszyste?
A ile wynosiła by wymagana ilość oliwy z oliwek mierzona w ml?
Co Państwo rekomendują jako dodatki? Ja podałem pomidory san marzano z czosnkiem, oliwę, ser mozarella, salami
Myślę, że ciasto wyszło twardawe ponieważ mogło być minimalnie zbyt długo w piekarniku. Zwykle to jest powód. Innym razem proszę piec chwilkę krócej i sprawdzić. Każdy piekarnik ma swoje zwyczaje 🙂
Podana w przepisie ilość oliwy to 6 łyżek – 1 łyżka oliwy = 10 gr.
W kwestii dodatków – dobrze trzymać się zasady, że mniej znaczy więcej 🙂
Np.: sos pomidorowy, czosnek, bazylia, oregano, oliwa extra vergine (marinara); lub sos pomidorowy, mozzarella, salame spianata piccante, czosnek, czerwona cebula, ostre papryczki, oliwa extra vergine; lub jedna z moich ulubionych: sos pomidorowy, mozzarella, karczochy, prosciutto cotto, pieczarki, czarne oliwki, oliwa extra vergine
25 minut pieczenia pizzy to chyba coś nie halo! Wyższa temperatura i zdecydowanie niższy czas – 8-12 minut max.
Wszystko się zgadza 🙂 To przepis, który jest przeznaczony do przygotowania pizzy w piekarniku domowym. Mało który piekarnik “wyciąga” temperaturę bliską 300 st., nie mówiąc już o 500 st. – jak w piecu chlebowym. Ten przepis był wykorzystany podczas warsztatów i pizza się udała. Przepis również przygotował certyfikowany pizzaiolo.
Czy można prosić o przepis i sposób zrobienia ciasta na mące “slow”?
Do świetnego ciasta jest również potrzebny świetny sos. Robiłem sporo sosów, ale każdy po upieczeniu robił nieprzyjemną skorupę. Chciałbym zapytać jakiego państwo używają sosu do pizzy i jeśli byłoby możliwe podanie jego przepisu byłbym bardzo wdzięczny.
Nie mamy na stronie przepisy na sos, ale proszę śledzić naszego facebooka (stronę również), ponieważ niebawem taki wpis jest planowany 🙂
Przepis wspaniale napasany, ale uwaga!!! Każdy piekarnik różni się jeśli chodzi o moc.
Mój piekarnik w temp. 220’c po 20 minutach zrobiłby z pizzy czarny węglowy wafel.
U mnie cieniutkie ciasto na pizze max 9-10 minut w temp. 220’c.
Sprawdzajcie !!!
Dzięki za uwagę! Zgadza się, każdy piekarnik grzeje inaczej i musimy sami wyczuć jak działa. Ten przepis jest sprawdzony “w boju”, a mianowicie na warsztatach kulinarnych 😉 Zwróć proszę uwagę, że to nie jest typowy przepis na pizzę “jak z pizzerii”, ale na pizzę domową. Przepis na 1 kg mąki, z czego wychodzą 4 pizze. Z reguły w domu nie jesteśmy tak wprawni jak pizzaiolo, a więc i trudno zrobić dobry placek z zaledwie 125 gr mąki…
Pingback: Focaccia Pugliese - domowe pieczywo chlebowe - Bosko-Włosko
Pingback: Włoska pizza na cienkim cieście! - przepis do długiego wyrastania (36h)
Jak rozumieć “ruch półkolisty” i “zagarniający od góry”? Tak łopatologicznie. Miałby pan jakiś filmik, który najlepiej by to wyjaśnił? Dziękuję!
Tak 🙂 Najlepiej to jednak pokazać: https://www.youtube.com/watch?v=OG14iz1v4lY – proszę zerknąć od ok 3 min. 10 sek. Pozdrawiamy!
O to chodziło, dziękuję pięknie pani! 🙂 nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi 🙂
Mam nadzieję, że pizza wyjdzie pyszna 🙂 I zapraszam na naszą grupę na facebooku Miłośnicy kuchni włoskiej, by podzielić się efektami 🙂 Można tam też zadawać pytania, szukać włoskich inspiracji i cieszyć oczy zdjęciami innych uczestników grupy: https://www.facebook.com/groups/boskowlosko/
Przepraszam, że zawracam gitarę. Jeśli w miarę wyrabiania (nawet po 10-15min) ciasto, zamiast przestawać lepić się do dłoni, lepi się coraz bardziej (bez podsypywania nic się nie da zrobić) – co jest nie tak? Dziękuję bardzo za zaproszenie, ale niestety facebooka nie posiadam :/
Jeśli ciasto się klei to proszę dosypać trochę mąki. Czasami zdarza się, że dodamy na początku za dużo wody i wtedy ciasto cały czas się klei do rąk. Wraz z upływającym czasem, ciasto powinno być coraz bardziej elastyczne i powinno łatwo odklejać się od dłoni.
Właśnie otóż to, a w moim przypadku klei się coraz bardziej, choć mąka i woda jest odważona co do grama :/ ile bym nie wyrabiał i nie podsypywał po kilku minutach znowu lepi się do wszystkiego. Nie mam pojęcia co robię źle :/
Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Jeżeli się klei do na pewno brakuje mąki. Nie wiem tylko dlaczego 🙁 Czy proporcje są dobrze odmierzone? Nie wiem czy robi Pan ciasto z całej czy z połowy porcji? Zwykle robię z 500 g mąki i 300 ml wody.
Przepis na ciasto na pizzę jeden z lepszych, jakie jadłam w życiu, i to nie tylko w kategorii “pizzy domowej”. Pizzę piekłam z mąki orkiszowej typ 700, przez ok. 12 minut w 300 stopniach w domowym piekarniku. Wyszła taka, jak oczekiwałam: cienkie ciasto, dobrze wypieczona, chrupiąca. Na pewno skorzystam jeszcze niejednokrotnie z tego przepisu. Pierwszy w pełni udany domowy wypiek pizzy. Dziękuję za przepis!
Proszę o informację jakiej ilosci drożdży instant uzyc w przepisie zamiast drożdży swiezych? Czy przy uzyciu drozdzy suszonych trzeba ciasto inaczej wyrobic? Pozdraiwam
Nie próbowałam z drożdżami świeżymi… Trzeba by było przeliczyć ile powinno być d. instant. Myślę, że szczypta, ale niestety nie mam doświadczenia z takimi drożdżami. Z tego co wiem, dodaje się je od razu do mąki.
Wygląda….niesamowicie!
Przepraszam mam pytanie czy ciasto do pizzy może wyrobić termomix ? I jeszcze jedno pytanie do pizzy lepiej użyć mąki pszennej czy mąki przeznaczonej do pizzy Basi?
Wydaje mi się, że może! 🙂
…a co do mąki – Basia do pizzy będzie lepsza niż zwykła pszenna. Mąka 00 jest najlepsza do pizzy.
10 gr drożdży na kg mąki??? Pieczenie 18-20 min.??? Ale o co chodzi?
Tak, ciasto potrzebuje tyle drożdży ile podałam w przepisie 🙂 Pieczemy 18-20 minut placek, który jest wielkości blachy z piekarnika, w tem. 250 st.
Dzień dobry, jak przechowywać gotowe już ciasto, jeśli chciałabym użyć go np. na drugi dzień? Pozdrawiam serdecznie 🙂
Wystarczy trzymać je w lodówce 🙂 – pod przykryciem koniecznie, by nie wyschło.
To nie ma nic wspólnego z pizzą neapolitańską. Poza napoletana zawiera nie więcej niż 1g (tak! 1 gram) świeżych drożdży na pół kilograma mąki i wyrasta minimum kilkanaście godzin, a najlepiej dobę. Być może jest to dobry przepis na pizzę, ale to nie jest przepis na pizzę neapolitańską.
Takie komentarze dostaję co rusz 😉 A czy przeczytała Pani cały artykuł, czy tylko listę składników?
Czy dobrze rozumiem, że do całej ilości mąki dodać po prostu drożdże i na to wylać wodę?