Balsamico, czyli ocet balsamiczny to produkt, wbrew pozorom, niezwykle wszechstronny i uniwersalny. Mimo to, nadal najczęściej stosowany jest po prostu do sałatek i warzyw. A możliwości jest tak wiele! Oto 20 sposób na jego wykorzystanie.
Balsamico to superprodukt kuchni włoskiej. Bez niego trudno byłoby się obyć m.in. rodowitym Włochom, którzy chętnie polewają nim np, truskawki i owoce leśne, ale także sery, warzywa i mięsa. Sprawdź, jak się go wytwarza.
20 pomysłów na wykorzystanie octu balsamicznego w kuchni, to lista która mam nadzieję, że zainspiruje Cię do kulinarnych eksperymentów. Ciekawa jestem ilu z nich jeszcze nigdy nie spróbowałeś. A jeśli znasz jakieś świetne połączenia, o których tu nie opisałam, to śmiało pisz w komentarzu.
Balsamico x 20
- Dojrzałe gruszki – pokrojone w cienkie plastry, skropione octem balsamicznym (im dojrzalszy ocet tym lepiej w tym wypadku),
- Truskawki – pokrojone w cienkie plasterki, polane octem balsamicznym lub redukcją balsamiczną (czyli octem balsamicznym zredukowanym z syropem klonowym). Całość posypana siekanymi pistacjami (w tej roli dobrze sprawdzi się też melon, dojrzała brzoskwinia i owoce jagodowe),
- Deska serów,
- Deska wędlin – dwa klasyki – ser i wędliny! Nigdy się na nim nie zawiedziesz.
- Sałatka Caprese – dojrzałe pomidory, dobra mozzarella, oliwa z oliwek i kropka nad i – ocet balsamiczny
- Polędwica wołowa w sosie balsamicznym – ocet klasycznie idzie w parze z różnego rodzaju mięsami. Wydobywa ich smak, podkreśla i nadaje charakteru. Ponad to, powoduje, że mięso staje się kruche i rozpływa się w ustach,
- Grillowany kurczak z sosem balsamicznym,
- Owoce morza i ryby,
- Lody waniliowe z sosem balsamicznym – niesamowite połączenie. Nie bój się łączyć octu balsamicznego z deserami!
- Sernik z octem balsamicznym – polej octem kiedyś np. sernik, najlepiej taki bez żadnych dodatków.
- Pieczone buraczki z octem balsamicznym – a do tego np. pokruszony ser kozi, pecorino, parmezan…
- Grillowane figi, które pyszne są same w sobie, ale z dodatkiem octu tworzą duet idealny,
- Marynata do grillowanych i pieczonych mięs – zamarynuj mięso z dodatkiem oliwy, czosnku i ziół. Siła tkwi w prostocie.
- Wątróbka drobiowa – np. z masłem i parmezanem – skropiona balsamico, to coś więcej niż wątróbka.
- Zupy krem (np. dyniowa) – zawiesiste zupy idealnie nadają się, by skropić je krótko przed podaniem, gęstym octem balsamicznym.
- Risotto – kremowe risotta, również są świetnie jeśli doprawisz na sam koniec octem balsamicznym,
- Dodatek do majonezu – to nieczęste połączenie, ale spróbuj kiedyś tak wykorzystać swój ocet,
- Jajecznica z wątróbką, parmezanem i octem balsamicznym – przepis znajdziesz niedługo na naszym blogu (pochodzi ze strony producenta octów balsamicznych Cavalli)
- Peperonata – ocet świetnie podkreśla smak pieczonych papryk,
- Dodatek do karmelizowanej cebuli – to pomysł Francuzów, którzy pod koniec smażenia, dodają odrobinę gęstego octu balsamicznego
Do czegokolwiek nie użyjecie octu balsamicznego, zwracajcie uwagę na jego skład. Tylko dobry ocet poprawi smak Waszego dania, a nie zniszczy go silnym, octowym posmakiem.
Bądźcie czujni, gdy w składzie znajdziecie karmel, cukier pod każdą postacią, ocet winny, gumę guar lub konserwanty. Lista składników powinna zawierać tylko jedną pozycję: gotowany moszcz winogron.
Tutaj szukaj tradycyjnych octów balsamicznych, z manufaktury z 300-letnią tradycją wytwarzania tego wyjątkowego produktu.
Pingback: Ocet balsamiczny - na dobre zdrowie! - Bosko-Włosko