Twoja pierwsza ciabatta – zrób to dobrze

Ciabatta to włoski chleb, pochodzący z regionu Veneto. Ma złotą chrupiącą skórkę na zewnątrz i mięciutki miękisz, pełny pęcherzyków powietrza wewnątrz. Dziś wyjaśniamy jak, krok po kroku, przygotować ciabattę w domu.

Ciabatta
Ciabatta


Ciabatta to typowy rodzaj włoskiego pieczywa chlebowego o płaskim i wydłużonym kształcie. Przypomina swoją formą pantofel, stąd wzięła się jego nazwa.
Ciasto na ciabattę charakteryzuje się wysokim nawodnieniem. Pierwszym etapem jest przygotowanie prefermentu (zaczynu), który dojrzewa przez 6-9 godzin. Następnie wyrabiane jest ciasto właściwe, które również odpoczywa około godzinę. Potem ciasto dzieli się na bochenki i odstawia na kolejne 2-3 godziny.

Czasochłonne? Odrobinę 😉 Zapewniam, że warto nie iść na skróty, ponieważ efekt końcowy Wam wszystko wynagrodzi – pieczywo będzie smaczne i łatwiej strawne.

Historia

Historia ciabatty jest stosunkowo krótka. Przepis narodził się w 1982 r. w prowincji Rovigo, w miejscowości Adria, dzięki eksperymentom piekarza Arnaldo Cavallari oraz Francesco Favaronem. Z regionu Veneto ciabatta rozprzestrzeniła się na cały świat, gdzie najchętniej jest używana do przygotowywania bogatych i pysznych kanapek.

Przepis na ciabattę

Poniższy przepis pochodzi z warsztatów z szefem kuchni Tomaszem Sienickim. O naszych aktualnych warsztatach kuchni włoskiej przeczytasz tutaj.

Składniki na preferment:

300 g mąki pszennej 650 lub mąki 00
300 ml wody
2 g drożdży świeżych

Składniki na ciasto:

600 g mąki pszennej 650 lub mąki 00
350 ml wody
10 g cukru
20 g soli
3 g drożdży świeżych

Wykonanie:

Na zaczyn (preferment) łączymy wszystkie składniki i odstawiamy na 6-9 godzin.

Po tym czasie dodajemy do miski cały preferment oraz wszystkie pozostałe składniki, oprócz soli. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub w mikserze planetarnym, a na koniec wyrabiania dodajemy sól i jeszcze parę minut wyrabiamy.

Odstawiamy na 1 godzinę, a następnie dzielimy na 6 części i formujemy ciabatty. Odstawiamy je na kolejne 2-3 godziny do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej.

Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni a do piekarnika na górną blachę wlewamy ok. 0,5 litra wody, by powstała para. Przekładamy wyrośnięte ciabatty na blachę i pieczemy ok. 30-40 minut.

 Po upieczeniu przekładamy na kratkę do ostudzenia.


Ja taką świeżutką ciabattą chętnie zagryzałabym pyszną caponatę, a Ty?

11 thoughts on “Twoja pierwsza ciabatta – zrób to dobrze

  1. Magda Reply

    Mała paczuszka drożdży ma 100 g. Czy na pewno ma być 5 g drożdży SWIEŻYCH na prawie kilogram mąki, czy może jednak 10x więcej jak w zwyczajowych proporcjach?

    • Bosko-Włosko Post authorReply

      Tak, nie ma tutaj pomyłki. W ten sposób robiliśmy ciabattę na warsztatach. Drożdży ma być minimalna ilość – dadzą radę wyrosnąć 🙂 Częstym błędem jest dodawanie zbyt dużej ilości drożdży, które potem dominują w smaku i sprawiają, że ciabatta/pizza/focaccia jest ciężkostrawna…

  2. Marcin Reply

    Dzień Dobry, jak ustawić piekarnik? Termoobieg? Grzanie od góry, dołu czy obie grzałki?

  3. Marek Reply

    Mąka pszenna 650 lub 00?
    Przecież to przepaść pomiędzy tymi dwoma rodzajami mąk. Skąd ta dowolność?

  4. slawek Reply

    “ Przekładamy wyrośnięte ciabatty na blachę i pieczemy ok. 30-40 minut” – czy wyrośnięte ciabatty kładziemy na blachę, w której jest woda?

  5. Zbigniew Reply

    Witam. A gdybym calosc ciastsa upiekł w formie chleba a’la ciabata? Orientuję się Pani czy się uda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *