Kto nie zna ribollity – jednego z najpopularniejszych dań, którymi pachnie Toskania? Zupa ta pochodzi już z czasów średniowiecznych, kiedy to służba na dworze przygotowywała z resztek chleba i sezonowych warzyw, smaczną i pożywną zupę. Masz ochotę na ten pyszny przepis?
Danie na chłody i mrozy
Ribolita to zupa, którą przygotowuje się dość szybko (pomijając czas namaczania fasoli). Mimo to, najlepiej smakuje nie od razu po przygotowaniu, ale następnego dnia, gdy się trochę “przegryzie”. Znamy takie dania z polskiej kuchni, prawda? Czas działa na jej korzyść.
Zupa ta, występuje w różnych warzywnych konfiguracjach. Dzisiaj przedstawiam przepis, który przygotowaliśmy na naszych warsztatach z Agnieszką Jasińską. Wszystkie warzywa z łatwością dostaniecie na targu!
Przepis na zupę ribollita toscana
Składniki, porcja na 4 osoby
- 1,5 szklanki suchej białej fasoli
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka rozmarynu
- 2 cebule, pokrojone w kostkę
- 2 marchewki, pokrojone w kostkę
- 2 ziemniaki, pokrojone w kostkę
- 2 selery naciowe, posiekane
- 1/3 jarmużu
- 1 puszka pomidorów bez skóry (puszka = 400 g)
- 2 szklanki rosołu lub bulionu z kurczaka
- 4 kromki czerstwego chleba
- 1 szczypta peperoncino
- 50 g tartego parmezanu
Wykonanie
Fasolę namocz przez 12 godzin. Odlej wodę, wlej świeżą i gotuj przez ok 2 godziny, aż do miękkości. Zmiksuj na gładką masę jedną szklankę fasoli. Odstaw ją na bok.
Przez około 20 minut, w garnku z grubym dnem, na oliwie z oliwek, delikatnie duś posiekany czosnek, rozmaryn, cebulę, seler, marchewkę i jarmuż. Mieszaj od czasu do czasu.
Dodaj całą, odstawioną i wcześniej, roztartą fasolę, bulion, ziemniaki i pomidory. Duś na wolnym ogniu jeszcze przez godzinę. Możesz na koniec wrzucić chleb i gotować jeszcze chwilę (lub chleb osobno dodać już do gotowej zupy).
Dopraw do smaku solą, pieprzem i peperoncino. Posyp parmezanem i polej łyżką oliwy z oliwek.
Smacznego!