Wszyscy znamy sos boloński. Znamy i w większości na pewno kochamy. Kto nie zjadłby lasagne czy tagliatelle w towarzystwie bolognese? Ja jestem zawsze gotowa i pierwsza przy stole, gdy czuję je w pobliżu! A czy wiecie, co dokładnie znajduje się w oficjalnej recepturze tego włoskiego sosu? Odpowiedź w artykule poniżej.
Do podzielenia się z Wami tym przepisem skłonił mnie fakt, że od lat “specjalizuję się” w przygotowaniu pysznej – zdaniem moich najbliższych – lasagne w okolicy. Dawno temu przeczytałam przepis i tak, od tej pory robiłam go “z pamięci”. Doczytywałam kolejne wskazówki, udoskonalałam. Starałam się dojść do perfekcji. Dopiero całkiem niedawno ktoś z włoskiej grupy na facebooku podrzucił mi oficjalny przepis i już teraz mam idealny punkt odniesienia. Mam nadzieję, że i Wam się przyda!
Jest to zaktualizowany przepis na prawdziwy sos boloński, złożony 17 października 1982 r. przez delegację bolońską Włoskiej Akademii Kuchni w Bolońskiej Izbie Handlowej. Przepis przetłumaczyłam bezpośrednio ze strony Akademii.
Przepis na sos boloński dla 4 osób
Składniki:
- 300 g grubo mielonej wołowiny
- 150 g pancetty
- po 50 g marchewki, selera naciowego i cebuli
- 300 g passaty pomidorowej lub obranych, dobrych pomidorów
- ½ kieliszek czerwonego wina
- 1 szklanka pełnego mleka,
- oliwa z oliwek
- bulion
- sól i pieprz
- ½ szklanki płynnej śmietany (opcjonalnie)
Sposób przyrządzenia:
Pokrój pancettę w kosteczkę. Następnie przełóż na rozgrzaną patelnię o średnicy ok 20 cm i pozwól by tłuszcz zaczął się wytapiać.
Dodaj 3 łyżki oliwy lub 50 g masła i dodaj drobno posiekane warzywa: cebulę, marchewkę i seler naciowy. Dodaj mięso mielone. Dobrze wymieszaj i pozwól by mięso dobrze się zrumieniło.
Gdy mięso będzie już skwierczało i przysmaży się z każdej strony, wlej wino i delikatnie mieszaj. Wino powinno całkowicie odparować. Dodaj passatę lub obrane pomidory, a następnie przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez około dwie godziny. W razie potrzeby dodawaj po małej ilości bulionu.
Pod koniec dodaj mleko. Ten dodatek zmniejszy kwasowość pomidorów. Dopraw solą i pieprzem. Gdy sos będzie już gotowy, dodaj śmietanę – jeśli chcesz użyć go do makaronu suchego (np. lasagne). Jeśli nie będziesz jadł ragu wraz z tagliatelle, pomiń ten składnik.
Słówko o Akademii
Włoska Akademia Kuchni została założona w Mediolanie 29 lipca 1953 r. Do życia powołał ją Orio Vergani, wraz z grupą wykwalifikowanych przedstawicieli kultury, przemysłu i dziennikarstwa. Akademia została uznana za instytucję kultury Republiki Włoskiej w 2003 r., która doskonalenie promuje kulturę włoską we Włoszech i za granicą. Poprzez swoje Centrum Studiów oraz delegacje we Włoszech i na całym świecie, Akademia stara się promować inicjatywy. Dzięki temu, krzewi znajomość prawdziwej kuchni włoskiej i pozwala przetrwać jej najlepszym tradycjom.