Artykuł gościnny Agnieszki Jasińskiej – pasjonatki gotowania, fotografii kulinarnej, prowadzącej warsztaty kulinarne, autorki bloga Kulinarne Nawigacje.
Kto nigdy nie zatopił rąk w przygotowaniu tych cudnych poduszeczek z charakterystycznymi rowkami? Gnocchi jest niekwestionowanym władcą czwartkowych obiadów, przynajmniej w Rzymie i niektórych regionach środkowych Włoch. Tak proste, ale i równie podstępne, aby uzyskać odpowiednią strukturę. Przeczytaj, jak przygotować idealne gnocchi z klasycznym, bazyliowym pesto.
Jak zrobić idealne gnocchi?
W rzeczywistości istnieje kilka sztuczek, o których należy pamiętać, aby osiągnąć idealny przepis, o którym wiedzą tylko włoskie babcie – mammy i donny. Ponieważ nie jestem zazdrosną strażniczką swoich przepisów, postanowiłam podzielić się nim z Tobą! Odkryj, jak przygotować gnocchi ziemniaczane, te miękkie poduszki o delikatnym smaku, idealne na każdym dodatkiem! Przygotuj je z domowym, bazyliowym pesto!
Gnocchi z pesto Genovese
Gnocchi – składniki:
- 1 kg ziemniaków mączystych typ C
- 300 g mąki typ 00
- 1 jajko
- szczypta soli
- mąka semolina do podsypywania
Aby przygotować gnocchi ziemniaczane, zacznij od ugotowania ziemniaków. Umieść ziemniaki w łupinkach w dużym garnku i wlej tyle wody, by je zakryły. Gotuj ziemniaki 30-40 minut, w zależności od ich wielkości. Wykonaj “test widelca”, nakłuj je i zobacz czy są już ugotowane. Obierz je, gdy są jeszcze gorące, a następnie natychmiast zmiażdż je praską do ziemniaków. Następnie dodaj lekko ubite jajko razem ze szczyptą soli i zagniataj wszystko rękami, aż uzyskasz miękkie, ale zwarte ciasto. Pamiętaj, że przy nadmiernym ugniataniu gnocchi staną się twarde podczas gotowania, więc ogranicz się do ugniatania tyle ile to konieczne. Weź część ciasta i rozwałkuj go opuszkami palców, aby zrobić rulonik o grubości 2 cm. Aby go zrolować pomóż sobie, od czasu do czasu posypując deskę do ciasta semoliną. Tymczasem przykryj pozostałe ciasto ściereczką, aby nie wyschło.
Następnie pokrój ruloniki na kawałki i lekko naciskając kciukiem, przeciągnij je po mandolinie do gnocchi, aby uzyskać klasyczny kształt z rowkami.
Jeśli nie masz mandoliny do gnocchi, możesz użyć widelca i przeciągnąć je na jego „odwróconych zębach”. Również w tym przypadku użyj mąki z semoliny, aby zapobiec ich przywieraniu do widelca. A jeżeli nie masz ochoty na zabawę to w dłoniach przygotuj z ciasta małe kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Rozpłaszcz go dłońmi i zrób na nich widelcem od góry rowki.
Kluseczki układaj na blaszce wyłożonej szmatką i posypaną mąką. Dzięki temu nie będą przywierać do blachy.
Jeśli zamierzasz je ugotować od razu, możesz przesypać je do wrzącej, osolonej wody. Jak tylko wypłyną na powierzchnię, są gotowe do przyprawienia pesto i zjedzenia.
Pesto Genovese
Pesto – składniki:
- 1 pęczek bazylii (liście i cienkie łodyżki)
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki stołowe orzeszków piniowych
- 4 łyżki stołowe sera pecorino, grana padano lub parmiggiano
- ok. 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- szczypta soli
Orzeszki piniowe upraż na suchej patelni, ostudź. Czosnek rozetrzyj w moździerzu wraz w solą. Stopniowo dodawaj liście bazylii rozcierając je okrężnymi ruchami. Dodaj ser oraz orzeszki piniowe i rozetrzyj równomiernie. Cienkim strumieniem dolewaj oliwę i cały czas mieszaj w moździerzu, aby pesto miało jednolitą konsystencję.
Jeśli nie zużyjemy całego pesto od razu, wystarczy włożyć je do słoiczka, zalać cienką warstwą oliwy i przechować w lodówce przez kilka dni.
Połącz ziemniaczane gnocchi z pesto genovese i podawaj ze startym parmigiano.
Przechowywanie gnocchi
Kluski ziemniaczane można nadal zachować na surowo, pozostawiając je na szmatce maksymalnie przez kilka godzin, w tym przypadku gotowanie będzie nieco dłuższe, ponieważ wysychają na powietrzu.
Możesz je również zamrozić. W tym przypadku włóż tacę z surowymi gnocchi do zamrażarki i po około 30 minutach przesyp je do woreczka strunowego. Teraz możesz je zamrozić.
Aby je ugotować, po prostu wrzuć gnocchi do wrzącej, osolonej wody, nie rozmrażając ich najpierw. Czekaj aż wypłyną, gotując jeszcze 2 min.
Rady
Kolor, kolor, kolor … jeśli chcesz, aby ziemniaczane gnocchi były bardziej wyjątkowe, użyj składników barwiących, takich jak kurkuma, aby uzyskać żółtawy kolor lub odrobinę koncentratu pomidorowego, aby uzyskać czerwony kolor. Jeśli wolisz styl bardziej mroczny dodaj atrament a kałamarnicy!
Jaki jest sekret idealnych gnocchi? Chodzi o ziemniaki! Biały, żółty, czerwony… kolor kluseczek nie ma znaczenia, ważne jest to, że nie mogą to być młode ziemniakami, ponieważ zawierają zbyt dużo wody, dlatego lepiej jest używać dojrzałych ziemniaków, ponieważ są bogate w skrobię i ubogie w wodę, więc będą potrzebować mniej mąki do zagniatania.
Autorka tekstu i fotografii: Agnieszka Jasińska
Przepis na jesienne gnocchi z sosem grzybowym, czyli gnocchi con salsa boscaiola – spróbuj koniecznie w sezonie grzybowym! Poza sezonem użyj grzybów mrożonych lub suszonych.
Pingback: Polenta pasticciata - zapiekana polenta z dodatkami - Bosko-Włosko
Pingback: Gnocchi con salsa boscaiola - kluseczki z sosem grzybowym